A găsi angajații perfecții este o provocare. Piața este plină de agenții de recrutare care prin ofertele lor promit recrutarea personalului în termeni restrânși și care demulte ori recurg la mijloace mai puțin legale pentru ași atinge scopurile.

Asociația Agențiilor de Recrutare din Moldova, prescurtat ARA, are drept scop stabilirea relațiilor de parteneriat cu potențialii angajatori credibili de peste hotare pentru angajarea temporară sau permanentă a forței de muncă din Moldova, recrutată prin intermediul membrilor asociației.

ARA este constituită din persoane juridice asociate care are drept misiune organizarea și dezvoltarea domeniului de recrutare, selecție și angajare a forței de muncă din RM peste hotare și creșterea gradului de informare a cetățenilor despre posibilitățile legale de angajare peste hotare prin prevenirea migrației ilegale.

Unul din scopurile noastre este punerea în contact a angajatorilor și agențiilor de peste hotare cu potențialii muncitori prin intermediul agențiilor membre ale ARA. Astfel, ARA asigură funcționarea unei platforme sigure, centralizate și puternice de colaborare între agențiile de recrutare din Moldova cu agențiile și angajatorii direcți din alte țări.

Alegându-ne, aveți acces la cele 13 agenții de recrutare, membre ale asociației, care reprezintă 80% din piața de recrutare de personal din RM. Iar experiența de mai bine de 10 ani pe care o dețin agențiile membre în domeniu, vă asigură creșterea rentabilității întreprinderii dumneavoastră prin economisirea resurselor pentru recrutarea și instruirea personalului.

Prin contractarea ARA, compania dumneavoastră poate externaliza în siguranță procesul de recrutare și gestionare a personalului, asigurându-vă numărul necesar de angajați într-un mod rapid, legal și durabil.

Asociața pune la dispoziție partenerilor o gamă largă de servicii și o infrastrctură dezvoltată de gestionare a întreg procesului de recrutare, selecție și angajare a forței de muncă din RM peste hotare, astfel, folosind serviciul de externalizare a personalului vă puteți concentra pe realizarea obiectivelor strategice a afacerii.